1309731 778 نه کوتاه آمدم نه اســتعفا دادم

روزنامه شرق: در چشم به‌هم‌زدنی، کمتر از دو ماهِ باقی مانده از عمر شورای چهارم شهر تهران هم تمام می‌شود و منتخبان جدید جایگزین می‌شوند و این دو سؤال همچنان در اذهان عمومی اســت که اعضای دوره چهارم چقدر عملکردشان مثبت و سازنده بود و اعضای دوره پنجم چقدر می‌توانند مؤثر باشند؟ دراین‌میان یکی از سؤالات دیگر این اســت که برای برخی از اعضا که کاربردها و عملکردی متفاوت در دوره چهارم داشتند، جایگزینی وجود دارد؟

 

رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، به دلیل تلاشی که بارها به‌تنهایی برای بیان آنچه درست و به نفع مردم می‌دانست، مورد اعتراض و غضب از بیرون شورا و حتی از سوی همکاران خود در داخل شورا قرار گرفـــــت. عملکرد او حداقل درباره حیاتی‌ترین وظیفه شورایی یعنی نظارت بر عملکرد شهرداری تهران، عملکردی قابل قبول اســت و می‌توان گفت جای او حداقل از این باب در شورای پنجم خالی اســت و باید دید اعضای دوره جدید، می‌توانند این وجه حیاتی عضو شورا بودن را بیش از دوره چهارم ملموس کنند!

حافظی در آخرین نشست رسمی خود با خبرنگاران، توضیحاتی را ارائه کرد که برخی از آنها مربوط به حواشی چند روز گذشته و ادامه عدم همکاری و کارشکنی شهرداری تهران اســت.

او در مورد درگیری لفظی که در پایان جلسه سه‌شنبه هفته گذشته، با مدیران مترو و معاون شهردار پیش آمده بود، گفت، این موضوع کاملا تخصصی و فنی و به‌دور از مجادله بود و ادامه داد: اطلاعات من حاکی از عدم ایمنی در خط هفت مترو تهران بود و به همین دلیل درخواســت بازدیدی را به همراه کمیسیون تخصصی (عمران و حمل‌ونقل) شورا ارائه کردم و حتی زمان آن را نیز تعیین کردم و قرار شد به بنده اطلاع داده شود، با وجود این درخواســت، ساعت ۴۵ دقیقه بامداد صبح شنبه (هفته گذشته) به یکی از اعضای شورا پیامک زدم و موضوع را پیگیری کردم. بعد متوجه شدم این بازدید بدون حضور این‌جانب صورت گرفـــــته و اعلام شده در ساعات پایانی وقت اداری روز چهارشنبه در مکاتبه‌ای این بازدید به دفتر من اعلام شده اســت.

 

او با اشاره به نقل بازدیدی که دو عضو دیگر شورا داشته‌اند، گفت: این دو عضو اعلام کردند خط هفت امن اســت؛ اما من این موضوع را قبول نداشتم و طبق گزارشی که ٢١ خرداد ماه امســال تهیه شده و به دستم رسیده بود خط هفت متروی تهران امن نیست. دغدغه اصلی من درباره این خط این اســت که بایستی هواکش تونل‌های میانی این خط بیش از ٨٠ نسبت پیشرفـــــت فیزیکی داشته باشد، اما تنها ١۴ نسبت پیشرفـــــت فیزیکی دارند. همچنین ایستگاه‌های میانی، پله‌های فرار ندارد و این نگرانی وجود دارد که با توجه به اینکه در بخشی از خط هفت فاصله دو ایستگاه فعال هفت کیلومتر اســت در صورت رخداد هر حادثه‌ای مسافران چه باید بکنند؟

او می‌گوید، سؤال پرسیدن حق هر نماینده اســت و باید پاسخ این سؤالات داده شود و نیازی به پرخاشگری و توهین نیست. او افزود: درباره چنین موضوعاتی با کسی مجادله ندارم و می‌توان ابتدا نقشه هواکش‌های این خط را مطالعه کرد و بعد از آنها بازدید کرد. توهین به نماینده مردم توهین به مردم و جمهوریت نظام اســت، اما رفـــــتارهایی دیده می‌شود که از اصول دموکراسی به‌دور اســت.

او در ادامه این توضیحات و عدم پاسخ‌گویی شهرداری تهران در موضوعات مختلف، به موضوع واگذاری و اجاره سوله‌های مدیریت بحران شهر تهران به ارگان‌های مختلف، از‌جمله چند برنامه تلویزیونی اشاره کرد و گفت: بررسی‌های میدانی صورت گرفـــــته و بر‌این‌اساس، تغییر کاربری سوله‌های مدیریت بحران به انباری و فضای اداری شهرداری تهران و بخشی هم به سازمان‌های خارج از مجموعه شهرداری، محرز شده اســت. این موضوع در قالب تذکر بارها به شهردار تهران اعلام شد، اما تاکنون پاسخی به شورا واصل نشده اســت.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط‌ زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، بر این نکته تأکید دارد که به دلیل نبود عزم جدی، برای حل دردسرات و مفسده‌هایی که در شهرداری اعلام می‌شود، بسیاری از تخلفات و انحرافات به شهروندان هم منتقل شده اســت.

او گفت: در طول چهار ســال گذشته، مطالبی مطرح شد که برخی از آنها به مذاق عده‌ای خوش نیامد، مواردی را که کمتر مطرح می‌شد و مورد غفلت واقع شده بود، گفتیم و اقدامات انجام شده در این مدت در چارچوب انجام وظایف نمایندگی و با رعایت صرفه و صلاح مردم بود.

او تأکید دارد که نماینده مردم، باید ریسک‌پذیر باشد، حتی اگر به دادگاه احضار شود و افزود: از مجلس شورای اسلامی انتظار داریم به‌عنوان حاکمیت ملی برای صیانت از حقوق نمایندگی و برای اینکه عضو شورا بتواند کارکرد قانونی خود، به‌خصوص کارکرد نظارتی‌اش را به نحوه احسن انجام دهد موضوع مصونیت اعضای شورا برای دوره عضویت و نمایندگی مردم را تضمین کند. این مصونیت یکی از ضروریات برای شفاف‌سازی و مقابله با فساد اداری در هر سطحی از ساختار اجرائی اســت و انتظار داریم این مسئله را منتخبان دور پنجم شورای شهر تهران پیگیری کنند. او در همین رابطه به دست بسته اعضای شورای شهر تهران برای عزل و اســتیضاح شهردار تهران اشاره کرد و گفت: درباره این موضوع اشکال حقوقی وجود دارد، زیرا انتخاب و انتصاب شهردار با نصف به اضافه یک صورت می‌گیرد، اما عزل آن به آرای دوسوم اعضا نیاز دارد و امیدواریم منتخبان شورای شهر تهران در دور بعد این موضوع را پیگیری و مطالبه کنند.

حافظی از اتفاقات ســال دوم شورای چهارم و تغییر رویکردی که در عملکرد خود به‌عنوان یک اصولگرا در ارتباط با سایر اعضای اصولگرا و شهرداری تهران داشت، روایتی داشت و گفت: در ســال دوم متوجه شدم که عزمی برای حل دردسرات و مفسده‌هایی که در شهرداری اعلام می‌شود وجود ندارد. در این فضا یا باید کوتاه می‌آمدم و چشم می‌بستم و پاسخ‌گوی مردم نمی‌شدم که این روند در توانم نبود و با سوگندی که یاد کرده بودم مغایرت داشت یا باید اســتعفا می‌دادم که این کار هم بی‌احترامی به رأی مردم تلقی می‌شد. او می‌گوید در این میان راه سوم علنی‌کردن و اعلام تخلفات و انحرافات به شهروندان بود که مسیر سوم انتخاب شد و در این راه از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی اســتفاده کردم. واقعیت این اســت که اگر امکان این وجود داشت که با گفت‌وگو و تعامل مانع از تخلف شد، حتما این کار را می‌کردم، اما وقتی فضا بسته اســت، چاره‌ای جز این نبود.

او که همواره خود را از مسائل سیاسی و جناح‌بندی‌ها دور نگه داشته اســت، تأکید کرد که نگاه سیاسی به مسائل شهری ندارد و در این ســال‌ها بدون هیچ پشتوانه سیاسی و هیچ وابستگی جناحی کار کرده اســت و در توضیح بیشتر گفت: در روزهای نخست حافظی را پایدارچی می‌دانستند، اما وقتی از نمایندگان این حزب خواســتند که مانع کار من شوند مشخص شد ارتباطی با این حزب ندارم و در این مدت بر اساس سوگندم، صرفه و صلاح مردم را ملاک قرار داده‌ام.

او تأکید دارد که شخصا دردسری با شهردار تهران ندارد و قبل از آمدن به شورا هم دیداری با او نداشته اســت. او افزود: در این مدت نیز تنها یک‌بار به دفتر ایشان رفـــــتم، آن‌هم در زمان ریاســت جناب جناب مسجدجامعی بود که برای جلسه‌ای دعوت شدم و تاکنون هرآنچه دنبال شده از منظر نمایندگی بوده اســت.

حافظی با اشاره به بند ٢٠ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها افزود: صنایع و مشاغل آلاینده و مزاحم با اســتناد به این بند قانونی قابل پیگیری اســت که تا قبل از دور چهارم به آن توجهی نشده اســت، اما با پیگیری‌های صورت‌گرفـــــته موفق شدیم فعالیت کارخانه ایرفو، روغن نباتی قو و معادن شن و ماسه پس از صدور ٢٠ روز از حکم تعطیلی آن پلمب شد. بند ٢٠ مقوله زیست‌محیطی اســت که با سلامت و محیط‌زیست شهروندان و شهر ارتباط دارد و تنها صدور رأی ازسوی شعبه مربوطه به اســتناد به بند ٢٠ کافی نیست و باید پیگیری نیز انجام شود. حافظی درباره میزان موفقیت عملکرد کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری نیز اعلام کرد: آیندگان دراین‌باره نظر خواهند داد و اگر در این مسیر قصوری احتمالی صورت گرفـــــته اســت، از مردم پوزش می‌طلبیم.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته نه کوتاه آمدم نه اســتعفا دادم اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

مطالب پیشنهادی ما